در حال بارگذاری محتوای ... در حال بارگذاری بستگی به سرعت اتصال شما!

خبر/ افتتاحیه نمایشگاه «فصل سفر»
مراسم افتتاحیه‌ی نمایشگاه «فصل سفر»، روز یکشنبه ۳۱ تیرماه در محل «موزه گرافیک ایران» برگزار شد. این نمایشگاه، که نگاهی به پوسترهای گردشگری «سازمان جلب سیاحانِ» ایران، در دهه‌ی ۱۳۴۰ دارد، به همت کمیته‌ی اسناد و آرشیوِ «انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران»، به سرپرستی «مجید بلوچ» برپا شده است. این مراسم با حضور چهره‌های شاخص فرهنگی و هنری ایران، همچون «محمد حسین حلیمی»، «غلامحسین نامی»، «حسین محجوبی»، «سیداحمد محیط طباطبایی»، «هادی مظفری» و اعضای هیئت‌مدیره‌ی «انجمن صنفی طراحان گرافیک» ایران از جمله «ابراهیم حقیقی»، «مصطفی اسدالهی»، «بهرام کلهرنیا»، و همینطور استقبال خوب علاقه‌مندان به تاریخ و فرهنگ ایران افتتاح گردید. هم‌زمان با این برنامه، نمایشگاه دیگری نیز از آثار استاد «محمد ناصری‌پور» در حوضخانه‌ی موزه برگزار گردید. استاد «ناصری پور» متولد ۱۳۲۱، و فارغ‌التحصیل رشته‌ی معماری از دانشکده‌ی هنرهای زیبای «دانشگاه تهران» است. در این نمایشگاه، علاوه بر نمایش پوسترها‌یی که ایشان طراحی کرده‌اند، برخی از آثار اسکیس و معماری‌شان نیز در معرض دید عموم قرار گرفته است. در ابتدای این مراسم، «بهرام کلهرنیا» یکی از اعضای هیئت مدیره‌ی انجمن گرافیک، مقدمه‌ای کوتاه در مورد این نمایشگاه و سازمان جلب سیاحان بیان کرد. او در ادامه‌ی سخنان خود، با اشاره به بحران‌های فرهنگیِ جامعه‌ی ما، به انتقاد از این مسئله پرداخت که چرا در حال حاضر چنین سفارش‌هایی به طراحان گرافیک ارائه نمی‌شود؟! در ادامه‌ی این مراسم، «سیداحمد محیط طباطبایی» رئیس سازمان «ایکوم» ایران، به سخنرانی پرداخت. ایشان هم با اشاره به نقش طراحان گرافیک در رشد فضای فرهنگی جامعه، بر فقدان سفارشاتی از این دست به طراحان گرافیک انتقاد کرد. در بخش دیگری از مراسم افتتاحیه‌، «ابراهیم حقیقی» به عنوان نماینده‌ی هیئت مدیره‌ی «انجمن صنفی گرافیک ایران» سخنرانی کوتاهی را ارائه نمود. وی با اشاره به نقش چهره‌های فرهنگی بزرگی همچون زنده‌یاد «مرتضی ممیز» در رشد حرفه‌ی طراحی گرافیک در ایران، و شکل‌گیری موزه‌ی گرافیک، به معرفی استاد «محمد ناصری‌پور» و آثارشان پرداختند. سخنرانی پایانی این مراسم نیز توسط «هادی مظفری»، مدیر کل هنرهای تجسمی وزارت «فرهنگ و ارشاد اسلامی»، ارائه گردید. او با توصیف نگاه ویژه‌ی طراحان گرافیک، نسبت به دنیای پیرامون ما، بار دیگر، بر اهمیت دادن بیش از پیش به این حوزه، تأکید نمودند.

نمایشگاه «فصل سفر» با نمایش آثاری از «هوشنگ کاظمی»، «پرویز دیبایی»، «اسدالله بهروزان» و «جمال‌الدین خرمی‌نژاد»، تا ۳۱ شهریورماه در محل «موزه‌ی گرافیک ایران»، میزبان بازدیدکنندگان محترم خواهد بود. علاقه‌مندان می‌توانند، همه روزه (به جز روزهای جمعه و شنبه) از ساعت ۱۰ تا ۱۸، به آدرس تهران، بزرگراه شهید بابایی، خیابان استخر، بلوار استقلال، خیابان توحید، محوطه‌ی شمالی پارک پلیس، «موزه‌ی گرافیک ایران» مراجعه نمایند.

---------------marasemfaslsafar5 ---------------marasemfaslsafar4 ---------------marasemfaslsafar3 ---------------marasemfaslsafar2 ---------------marasemfaslsafar1 عکاس: سعید عسگری خبر: احمد کریمی

ارسال نظر

ورزن موبایل: فعال