در حال بارگذاری محتوای ... در حال بارگذاری بستگی به سرعت اتصال شما!

درباره موزه گرافیک ایران

درباره موزه گرافیک ایران

موزه‌ی گرافیک ایران به واسطه‌ی جهان گرافیک، بستری ارزشمند و پویا به روی مخاطبین خود می‌گشاید. موزه‌ی گرافیک ایران به همت انجمن صنفی طراحان گرافیک و حمایت سازمان زیباسازی شهرداری تهران به منظور حفظ، پژوهش و نمایش میراث طراحی گرافیک در عمارت تاریخی ارباب هرمز تاسیس شده است. مجموعه‌های موزه، شامل آثاری از پیشگامان گرافیک مدرن تا طراحان هم-عصر است. تاریخ بنای موزه، به سال‌های پایانی دوره قاجار می‌رسد، اما در هستی تازه‌اش، پیکر و بستر فعالیت موزه‌ی گرافیک شده است. کمیته‌ی موزه‌ی انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران با هدف گردآوری، حفظ و نمایش آن‌چه به عنوان تاریخ گرافیک ایران شناخته می‌شود در اردیبهشت ۱۳۷۹ آغاز به کار کرد. از‌‌‌‌ همان ابتدا این کمیته کوشید با گردآوری آثار متنوع پیشگامان و همچنین ابزار و لوازم مرتبط، مجموعه‌ای ارزشمند از میراث طراحی گرافیک ایران جمع آوری کند. در این بین، اهدای برخی مجموعه‌ها و آثار منحصر بفرد استادان بر ارزش مجموعه افزوده است.

موزه گرافیک ایران

موزه گرافیک ایران

رسالت موزه‌

موزه‌ی گرافیک ایران با گردآوری مجموعه‌ها، برگزاری نمایشگاه‌ها، تفسیر آثار و فعالیت‌های آموزشی، منزلت و ارزش طراحی گرافیک را در وجوه گوناگون زندگی مردم آشکار ساخته و زمینه‌ای مستعد برای اندیشیدن و طرح افکنی آینده طراحی گرافیک ایران فراهم می‌-آورد.

چشم انداز موزه‌ موزه گرافیک ایران بر آن است در حوزه‌ی تاریخ گرافیک ایران و همچنین تحولات معاصر طراحی گرافیک با مخاطبین ارتباط برقرار کند و به موزه‌ای معتبر در سطح ملی و بین‌المللی تبدیل شود. اهداف اصلی موزه‌ – ایجاد بستری برای فعالیت‌های آموزشی، تعامل تجارب و گفتگو درباره‌ی طراحی گرافیک – ایجاد مرجعی معتبر برای تحقیق و مطالعه‌ی میراث طراحی گرافیک ایران – ارتقا سطح آگاهی عمومی درباره‌ی طراحی گرافیک – گسترش پیوندهای ملی، منطقه‌ای و جهانی از درگاه طراحی گرافیک


عمارت ارباب هرمز

بنابر شواهد تاریخی عمارت مجید آباد یا ارباب هرمز، بنایی متعلق به اواخر دوره­ی قاجاریه بوده، که در قریه­ای به همین نام قرار داشته است. نخستین مالک این اراضی که به روشنی در اسناد تاریخی از او نام برده شده، حاج محمد خان ابری (بسطامی) معروف با حاجب­الدوله است. پس از وی اراضی، به فرزندش محمد حسین خان مشیر خلوت رسید و در زمان مظفرالدین شاه این اراضی در تصرف میرزا نصرالله ناصرالسلطنه بود. بعد از استیلای مشروطه خواهان بر تهران، مالکیت اراضی به لطفعلی امیر مفخم فرزند امام قلی خان بختیاری منتقل شده و پس از او به فرزندش ابواقاسم خان بختیار می‌­رسد.

هرمز آرش معروف به ارباب هرمز از زرتشتیان محله­ی خیرآباد یزد، پس از بازگشت از هندوستان، با حاصل کار و تلاش خود در سال ۱۳۲۷ خورشیدی تهران­پارس فعلی را که حدود ۳۶ میلیون متر مربع مشتمل بر سه قریه­ی مجید آباد، مهدی آباد و حسین آباد بود از همسر بیوه­ی ابوالقاسم خان بختیار خریداری می‌­کند. عمارت فعلی ارباب هرمز بخشی از اراضی خریداری شده است که در ابتدا در باغی به نام «باغ اناری» به وسعت یک میلیون متر مربع بنا شده بود، که در حال حاضر ۴۲۰۰۰ مترمربع از باغ باقی مانده است.

عمارت ارباب هرمز با مساحت تقریبی ۹۰۰ مترمربع در دو طبقه، به همرا زیرزمینی کوچک در ابتدا ساخته شده است. شاکله­ی بنای موجود، با شکل اولیه آن بسیار تفاوت داشته است. بر اساس شواهد می‌دانی و گمانه زنی­های مرمت ساختمان، بنای اولیه منطبق با الگوی کوشک­های ایرانی و با ابعادی کوچک­‌تر بوده است. در دوره­ی بعد، به شکل کوشک تابستانی با فضای باز، بازسازی شده و در ‌‌‌نهایت با حضور ارباب هرمز، بنا از جبهه­ی شرقی و غربی توسعه می‌­یابد.

این بنا در سال ۱۳۸۴ به شماره­ی ۱۴۶۱۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.


کارکنان موزه گرافیک ایران

سرپرست موزه: فریبا سلیمانی روزبهانی

کار‌شناس مستند سازی: فریبا سلیمانی روزبهانی

راهنمای موزه: سعید عسگری

ورزن موبایل: فعال